Go to content

Bez ZUS, bez PIT, czyli jak firmy zatrudniają na fakturę pracowników zdalnych?

Ola|27 lipca 2020

Oprócz standardowej umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło istnieje też inna opcja, z której coraz chętniej korzystają pracodawcy oraz specjaliści w danej dziedzinie, świadomi swoich kompetencji i ceniący niezależność. Tym rozwiązaniem jest współpraca w ramach umowy B2B.

Na czym polega umowa B2B i w jakich przypadkach się ona opłaca pracodawcom?

Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

.

Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń! +48 696 056 990

.

Czym jest umowa B2B? Podstawowe założenia

Zanim przejdziemy do głębszego przeanalizowania wpływu umowy B2B na współpracę między przedsiębiorcą a innymi podmiotami, wykonującymi dla niego konkretne zadania, warto zrozumieć, czym tak naprawdę jest wspomniana forma.

Umowa B2B (skrót od angielskiego terminu Business-to-Business), nazywana inaczej umową partnerską, to rodzaj umowy cywilnoprawnej, którą zawierają dwie strony – podmiot zlecający, którym najczęściej jest spółka, oraz zleceniobiorca, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Można w niej określić wszystkie kluczowe elementy współpracy. Warto pamiętać, że w przypadku umowy B2B nie obowiązują zapisy znajdujące się w Kodeksie Pracy. Warunki działania regulują natomiast przepisy Kodeksu Cywilnego.

W ramach umowy partnerskiej należy spełnić kilka konkretnych warunków. Przede wszystkim w trakcie współpracy nie wolno doprowadzić do powstania stosunku pracy. Zlecający nie może narzucać miejsca i czasu wykonywania obowiązków, nie kieruje również sposobem realizacji zlecenia.

Umowa tego typu stanowi ostatnimi czasy główną alternatywę dla standardowej umowy o pracę. Na współpracę B2B decyduje się coraz szersze grono pracodawców. Z czego wynika tak wielka jej popularność? Głównie z faktu, że jest to rozwiązanie korzystne w zasadzie dla obu stron.

Szczególnie chętnie sięga się po nią w przypadku osób zatrudnianych do pracy zdalnej, o szerokich kompetencjach, potrzebnych do realizacji konkretnego projektu lub zadania. Dotyczy to zwłaszcza programistów, grafików, copywriterów, choć bywa też wykorzystywane w innych branżach – również z korzyściami dla obu, zainteresowanych stron.

Umowa B2B – korzyści dla pracodawców

Umowy B2B przynoszą sporo korzyści dla każdego pracodawcy. Najważniejszym aspektem, który przekonuje wielu przedsiębiorców, są oczywiście względy finansowe.

Kwestia finansów w umowach B2B

W wielu przypadkach w ramach umowy B2B zlecający może zaoferować zdecydowanie korzystniejsze warunki płacowe, dzięki czemu ma szansę na przyciągnięcie wyższej klasy specjalistów.

Jak to wygląda na przykładzie? Załóżmy, że zatrudniamy pracownika na umowę o pracę. Pensja brutto dla osoby zatrudnionej wynosi 10 000 zł. Z tego fizycznie dostanie ona tylko 7 034 zł. Dodatkowo koszt takiego wynagrodzenia dla pracodawcy to aż 2 048 zł, czyli de facto musi on zainwestować aż 12 048 zł. To całkowity koszt pracy.

A jak wygląda to w przypadku umowy B2B? Przy założeniu tego samego kosztu pracy, czyli 12 048 zł, koszt pracodawcy wynosi 0 zł. Osoba wystawiająca fakturę otrzymuje 12 048 zł (kwota netto, bez VAT), z czego na podatki i składki ZUS oddaje 3 356 zł. Oznacza to, że netto dostaje 8 692 zł, czyli więcej niż mógłby uzyskać w ramach umowy o pracę. Ponadto, jak widać przy umowie B2B koszty dla pracodawcy zdecydowanie spadają.

Oprócz tego płaci on wyłącznie za wykonaną pracę, a nie ilość godzin spędzonych w biurze na bezproduktywnych przerwach na kawę lub papierosa. A to stanowi kolejną solidną oszczędność oraz poprawę efektywności działania.

Zmniejszenie ilości dokumentów i obowiązków dla pracodawcy

Zawarcie umowy o współpracy B2B znacząco zmniejsza ilość niezbędnych dokumentów. Wszystko ogranicza się bowiem do umowy oraz wystawianych miesięcznie faktur za świadczone usługi.

Znika konieczność wypełniania dokumentów dla urzędów oraz zgłaszania pracowników do obowiązkowego ubezpieczenia. Wszystkie te kwestie osoba współpracują musi regulować samodzielnie i w razie wszelkich zaniedbań lub zaległości to ona jest za nie odpowiedzialna, a nie zlecający.

Prostota i wygoda tego rozwiązania przynosi wiele korzyści, choćby w przypadku coraz popularniejszej pracy zdalnej, w której cyfrowy obieg informacji i dokumentów jest zdecydowanie efektywniejszy. Przydaje się to zwłaszcza u osób współpracujących w B2B, mieszkających poza miejscem, gdzie prowadzona jest działalność przedsiębiorcy zlecającego zadania.

Warto też pamiętać o jednym, ważnym elemencie, czyli kwestii obowiązkowych szkoleń BHP, którym podlegają wszyscy pracownicy, zatrudnieni na umowę o pracę. Przy umowie B2B taki wymóg nie występuje.

Elastyczność działania a efektywność pracy zdalnej w ramach umowy B2B

Pracodawca, jeśli zdecyduje się na współpracę partnerską, zamiast umowy o pracę, zyskuje sporą elastyczność. Na czym ona polega? Przede wszystkim może regulować ilość osób w swoim zespole w zależności od wielkości realizowanych aktualnie projektów.

Umowy B2B podpisuje się na czas określony i można je bez trudu podpisywać na kolejne okresy, jeśli zachodzi taka potrzeba. Dodatkowo, inaczej niż w przypadku umów o pracę, po podpisaniu dwóch czasowych umów nie ma konieczności przejścia na umowę na czas nieokreślony.

Zatrudnienie na fakturę – to się naprawdę opłaca

Wprowadzenie w firmie współpracy partnerskiej z wykorzystaniem umów B2B to rozwiązanie, które przekonuje coraz większe grono przedsiębiorców. Przynosi znaczące oszczędności, usprawnia i upraszcza papierologię oraz daje klarowne zasady działania przy poszczególnych projektach.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie możliwości daje zatrudnianie na fakturę, zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami.

.

Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń! +48 696 056 990

Udostępnij artykuł!

facebook twitter linkedin

Przeczytaj inne nasze artykuły