Go to content

Czym jest transkrypcja nagrań i gdzie znajduje zastosowanie?

Ola|25 lipca 2022

Transkrypcja nagrań to, najprościej rzecz ujmując, proces polegający na przeniesieniu zawartości pliku audio do pliku tekstowego. To usługa widniejąca w katalogu usług wielu asystentek zdalnych – nie ma bowiem żadnych przeszkód, aby realizować ją na odległość. Transkrypcja nagrań znajduje szerokie zastosowanie w przypadku treści prezentowanych w formie audio i video. Oczywiście dynamiczne formaty cieszą się dziś dużo większą popularnością niż tekst, który jest statyczny. Jednak warto zauważyć, że w wielu sytuacjach plik tekstowy będzie bez wątpienia potrzebny, a nawet niezbędny. 

Gdzie szczególnie przydaje się transkrypcja nagrań?

  • Podcasty. Autorzy podcastów przygotowują swoje treści przede wszystkim z myślą o osobach, które słuchają nagrań w tle. Jednak odsłuch nie zawsze jest możliwy. Słuchacz podcastu nie w każdych warunkach może pozwolić sobie na odtwarzanie pliku dźwiękowego. Wyobraźmy sobie zatłoczony open space i  SEO copywritera, który poszukuje materiałów do artykułu na bloga. Jeśli ma ze sobą słuchawki, a hałas w tle nie jest nadmiernie uciążliwy, to odsłuchanie treści podcastu będzie możliwe. Jeśli jednak nie ma pod ręką słuchawek, odczyt treści, zamiast odsłuchu, będzie lepszym rozwiązaniem.
  • Szkolenia: To oczywiste, że po zakończeniu szkolenia, chcemy mieć wgląd w materiały szkoleniowe. Dla wielu osób utrwalanie treści z pomocą skryptu jest o wiele efektywniejszą formą nauki niż odsłuchiwanie nagrań. Zwłaszcza że nagrania z kursów i szkoleń mogą zawierać również dźwięki, które będą rozpraszające dla słuchacza – zawsze znajdzie się na szkoleniu osoba, która nie wyciszy telefonu, albo głośno kaszle. Tymczasem tekst pozbawiony jest owych rozpraszaczy. Dodatkowo w pliku tekstowym o wiele łatwiej jest wyszukać interesujące nas fragmenty niż w pliku audio.
  • Klipy muzyczne. Wyobrażacie sobie teledyski bez napisów? Dziś to już na szczęście rzadkość. Napisy w przypadku klipów muzycznych są użyteczne między innymi w przypadku osób niedosłyszących. Mogą być także przydatne osobom, które z pomocą utworów muzycznych uczą się języka. 
klawiatura, obie dłonie

Z transkrypcji nagrań korzystają także autorzy:

  • wywiadów,
  • wykładów akademickich,
  • seminariów/konferencji,
  • i wielu innych materiałów w formie nagranego dźwięku. 

Dlaczego człowiek, a nie maszyna?

W przypadku transkrypcji nagrań liczy się przede wszystkim dokładność. Oprogramowania służące do automatycznej konwersji dźwięku na tekst bywają zawodne. Inaczej jest w przypadku osób zawodowo zajmujących się transkrypcją nagrań, czyli transkrybentów. Ich doświadczenie i żmudna praca powodują, że nagranie jest przekształcone w gotowy do użytku tekst. Co mamy przez to na myśli? Tekst przygotowany przez transkrybenta jest wiernym odwzorowaniem treści nagrania. Co więcej nie zawiera on pomyłek, chociażby w postaci literówek. Taka osoba doskonale poradzi sobie z transkrypcją nagrania, nawet jeśli materiał źródłowy nie cechuje się najwyższą jakością dźwięku. 

Jak wygląda zlecenie transkrypcji nagrań?

Jeśli chcemy otrzymać zapis tekstowy nagrania audio, należy zgłosić się do firmy lub freelancera, którzy oferują tego rodzaju usługi. Mamy tu do wyboru firmy lub osoby, których przedmiotem działalności jest wyłącznie transkrypcja nagrań, albo takie, gdzie jest to tylko część oferty, na przykład asystentki zdalne.

Po znalezieniu odpowiedniego wykonawcy należy przesłać plik audio, wraz z wymaganiami dotyczącymi transkrypcji. Warto wiedzieć, że można zlecić transkrypcję standardową, czyli pozbawioną wtrąceń i przerywników, albo pełną, która jest całkowitym odwzorowaniem nagrania. W odpowiedzi otrzymujemy wycenę oraz termin realizacji, a docelowo plik tekstowy w preferowanym formacie. 

Katarzyna Wacławska

Udostępnij artykuł!

facebook twitter linkedin

Przeczytaj inne nasze artykuły