Go to content

Dobra rekrutacja to klucz do rozwoju firmy!

Ola|5 marca 2021

Jak przeprowadzić dobrą rekrutację, zwłaszcza w czasie pandemii?
Co zrobić, kiedy nie mamy możliwości spotkania z kandydatem?
Jak dobrać odpowiedniego pracownika zdalnego?

Rekrutacja to najważniejszy element przy tworzeniu zespołu. Dobrze przeprowadzony proces może znacznie wpłynąć na rozwój i sukces firmy.

Przeprowadzenie dobrej rekrutacji, tak by zatrudniony pracownik pasował do Twojej firmy i dobrze czuł się w jej strukturze, wymaga wielu lat doświadczenia i pracy z ludźmi.
Dlatego firmy nieposiadające rozwiniętego działu HR, często zlecają rekrutację doświadczonym agencjom, jednak nie zawsze jest taka możliwość.

Kiedy decydujesz się na rekrutację wewnętrzną, przeprowadzenie jej w sposób zdalny jest prostsze. Znasz swoich pracowników i wiesz kogo wybrać na dane stanowisko, kto najlepiej się na nim sprawdzi i przede wszystkim komu taka praca da najwięcej satysfakcji.

Częstsza jest jednak rekrutacja zewnętrzna, wtedy trzeba poznać nowego kandydata i zadać mu odpowiednie pytania, byś miał pewność, że odnajdzie się na stanowisku, na które rekrutujesz.

Samo CV to za mało, żeby określić, czy pracownik nadaje się na stanowisko. Niezależnie od tego, ile ma wiedzy i doświadczenia, czasami może po prostu nie pasować do kultury organizacyjnej.
Oznacza to, że rekrutacja powinna opierać się na rozmowie z kandydatem i zadaniu dobrych pytań.

Rekrutacja pracownika zdalnego, kogo szukać?

Pracownik zdalny musi spełniać trochę inne kryteria niż pracownik stacjonarny, prawda jest taka, że nie każdy się do tego nadaje, dlatego znajomość cech dobrego pracownika zdalnego jest ważna do przeprowadzenia skutecznej rekrutacji. Pracownik zdalny powinien być samodzielny i zorganizowany. Musi być zdyscyplinowany, by pracować wydajnie i wykonywać swoje zadania.

Jak rekrutować, kiedy nie możemy się spotkać?

Wiele osób wciąż wolałoby spotkać się osobiście i w ten sposób przeprowadzić rozmowę, jednak coraz bardziej naturalne staje się przeprowadzanie spotkań online.

Zespół zdalni.pl składa się z osób pracujących wyłącznie zdalnie, dlatego przeprowadzenie rekrutacji w ten sposób jest dla nas naturalne i mamy w tym duże doświadczenie.

Wiemy, jak rozmawiać i o co pytać, tak, by poznać kandydata i mieć pewność, że idealnie sprawdzi się w Twojej strukturze.

Jak zdalni.pl dbają o proces rekrutacji?

zdalni.pl dbamy o to, by rekrutacja odbyła się tak, by rekrutowany pracownik czuł się swobodnie i wiedział, że podchodzimy do niego jak do partnera. Drobne gesty, takie jak uprzedzenie o konieczności włączenia kamerki, bądź możliwości przeprowadzenia rozmowy w formie audio, podczas umawiania spotkania, dają pracownikowi do zrozumienia, że jesteśmy tutaj po to, by pomóc znaleźć dla niego idealne miejsce pracy, dzięki któremu poczuje się usatysfakcjonowany.

Dlaczego satysfakcja pracownika jest ważna?

To bardzo proste, zadowolony pracownik, któremu codzienne zadania sprawiają satysfakcję, będzie bardziej wydajnie pracował, ponieważ będzie mu zależało na rozwoju Twojej firmy, będzie z nią związany nie tylko na płaszczyźnie zawodowej, będzie czuł się częścią czegoś większego.

Satysfakcja pracownika jest ważnym elementem zwłaszcza podczas pracy zdalnej. Od tego, jak związana z Twoją firmą czuje się dana osoba, zależy poziom wydajności i sumienne wykonywanie zadań.

Ponieważ żyjemy w czasach, w których coraz częściej pracownikowi zależy bardziej na tym, by czuć satysfakcję z pracy, niż na samym aspekcie zarobkowym, należy pamiętać przy rekrutacji na stanowisko, by poznać oczekiwania i chęć rozwoju pracownika.

Beata Kwiatkowska

https://zdalni.pl/p/rekrutacja/

Udostępnij artykuł!

facebook twitter linkedin

Przeczytaj inne nasze artykuły