Go to content

Dostępność cyfrowa, czyli Internet dla każdego

Ola|15 grudnia 2021

Postęp technologiczny z roku na rok coraz bardziej obficie owocuje nowymi rozwiązaniami, które ułatwiają życie. Czy jednak na pewno każdy może cieszyć się ich funkcjonalnością? Wiesz czym jest dostępność cyfrowa?

Wbrew pozorom nie wszystkie zakamarki przestrzeni internetowej są odpowiednio przystosowane dla każdego, kto chce stać się jej częścią. Podobna sytuacja występuje także w świecie rzeczywistym – nie jest on pozbawiony barier, zatem nie wszyscy mogą w pełni wykorzystywać jego możliwości. 

Dostępność cyfrowa, czyli skarbnica rozwiązań

Istnieje kilka definicji dostępności cyfrowej. Jedna z nich głosi, że termin ten określa możliwy dostęp  dla wszystkich użytkowników. Druga natomiast oznacza możliwość korzystania z oprogramowań, aplikacji czy stron internetowych przez osoby z niepełnosprawnościami. W celu swobodnego poruszania się w sieci potrzebują one czasem dodatkowych rozwiązań.

Swoim zakresem dostępność internetowa obejmuje:

  • narzędzia służące do tworzenia stron www, które wspierają proces powstawania witryn łatwych w obsłudze dla osób z niepełnosprawnościami, 
  • przeglądarki internetowe, współpracujące z technologiami pomocniczymi dla osób z niepełnosprawnościami,
  • strony internetowe oraz aplikacje, które bez problemu mogą obsługiwać osoby z niepełnosprawnościami. 

Jak uczynić przestrzeń internetową bardziej dostępną?

Jak wdrożyć te rozwiązania w swojej firmie i sprawić, że strona internetowa prowadzonego biznesu stanie się dostępna dla wszystkich odbiorców? 

Aby przekonać się, że WWW Twojej firmy jest zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych WCAG, należy najpierw dokonać jej gruntownego audytu. Najlepiej powierzyć tę kwestię profesjonalistom. Sprawdzą, czy w pełni wykorzystuje ona możliwe rozwiązania, przygotowane z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Jeśli nie, zasugerują opcje zmian lub stworzą w pełni dostosowaną stronę WWW od podstaw. Proces planowania wyglądu treści oraz grafik dla witryny internetowej musi odbywać się z dbałością o każdy szczegół. Także takie detale jak teksty alternatywne czy kontrasty należy w pełni dopracować, mając na uwadze komfort oraz wszelkie potrzeby użytkowników.

Dostępność internetowa – korzyści nie tylko dla odbiorców

Strona internetowa firmy, stworzona zgodnie z zasadami dostępności cyfrowej to szereg korzyści nie tylko dla Twoich odbiorców, ale także dla Ciebie. Stanowi ona wizytówkę Twojego biznesu, a zatem pozytywnie wpływa na wizerunek firmy, ułatwia klientom dostęp do wszystkich treści, poszerza potencjalną grupę docelową oraz usprawnia kontakt ze wszystkimi odbiorcami. Stanowi to świetną formę informacji zwrotnej, dzięki której  możesz wdrażać sugestie konsumentów i stale pracować nad jakością swoich ofert. 

Magda Bebel

Udostępnij artykuł!

facebook twitter linkedin

Przeczytaj inne nasze artykuły