Go to content

Elastyczne modele zatrudnienia, czyli jak pozyskać pracownika „na godziny”?

krzysztofszerul|30 lipca 2020

Współczesny rynek pracy zmienia się na naszych oczach. Obecnie największą metamorfozę przeżył z powodu zatrzymania pracy w wielu przedsiębiorstwach, spowodowanego pandemią koronawirusa. Wirus zagroził życiu ludzi na całym świecie, doprowadził też do kryzysu gospodarczego, porównywanego z tym sprzed jedenastu lat.

Pracodawcy próbują cały czas walczyć o swoje biznesy. Szukają rozwiązań, umożliwiających utrzymanie zatrudnienia oraz odpowiednią efektywność realizacji wszelkich potrzebnych zadań.

W tym przypadku rewizji podlegają choćby dotychczasowe modele zatrudnienia. Gdy nic wokół nie jest pewne, standardowa umowa o pracę przestaje być rozwiązaniem optymalnym. Coraz chętniej sięga się natomiast po elastyczne formy zatrudnienia, jak choćby zyskujący dużą popularność model godzinowy.

Jak zatrudniać „na godziny” i czy to się naprawdę opłaca pracodawcom? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

.

Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń! +48 696 056 990

.

Co można zyskać, zatrudniając pracowników „na godziny”?

Zatrudnienie „na godziny” stało się jednym z ciekawszych form zatrudnienia, które przynosi wiele korzyści obu stronom – zarówno pracodawcom, jak i osobom zatrudnionym.

Przede wszystkim dla przedsiębiorców to sposób na solidne oszczędności. Osoba zlecająca zadania płaci tylko za konkretną pracę, dokładnie wtedy, gdy potrzebuje wsparcia większego grona pracowników. Kiedy akuratnie nie ma zleceń, może natomiast pozwolić sobie na ograniczenie zespołu. Niejednokrotnie przekłada się to później na wynajęcie mniejszego (a zatem często też tańszego) lokalu, dzięki wykorzystaniu hot desking dla pracowników o ruchomym czasie pracy lub działających w znacznej mierze zdalnie.

Zatrudnienie na godziny to wygoda dla obu stron oraz rozliczanie za efekty realnej pracy, a nie bezproduktywne siedzenie w biurze. Pracownicy są w stanie lepiej dopasować grafik do swoich potrzeb, a pracodawcy płacą za zrealizowane zadania, a nie gotowość do działania etatowych pracowników, którym trzeba wypłacać co miesiąc pensję, bez względu na to, czy są zlecenia od klientów, czy też ich nie ma.

Taka organizacja pracy przekonuje coraz większe grono przedsiębiorców, którzy widzą w nim sposób na zwiększenie płynności finansowej swoich firm oraz poprawę efektywności codziennej pracy.

Pamiętajmy, że zatrudnianie na godziny pozwala również na pozyskiwanie pracowników o kwalifikacjach dopasowanych do konkretnego projektu lub zadania. Jeżeli przedsiębiorca zezwala na pracę zdalną, może rekrutować ludzi, nie zważając na ich miejsce zamieszkania, co znacząco zwiększa możliwości na trudnym rynku pracy.

Jak zatrudnić pracowników „na godziny”? Najskuteczniejsze rozwiązania

Zatrudnienie godzinowe przyjmuje różne formy. Może to być bezpośrednia umowa zlecenie lub wprowadzanie do firmy pracowników pochodzących z agencji.

My również specjalizujemy się w łączeniu pracodawców i pracowników. Dzięki pomocy Zdalnych.pl wielu ludzi, otwartych na elastyczne modele zatrudnienia, znalazło ciekawą, satysfakcjonującą pracę lub osoby do zatrudnienia.

Jak to działa? Na naszej stronie umieściliśmy wyszukiwarkę, która skutecznie łączy przedsiębiorców i pracowników. Bez trudu przy jej pomocy odszukuje się właściwych ludzi. Można przed podjęciem finalnej decyzji o zatrudnieniu sprawdzić ich kwalifikacje i dotychczasowe doświadczenie. Wszystko odbywa się szybko, sprawnie i intuicyjnie, bez niepotrzebnych trudności oraz rozbudowanych formalności.

Inną formą współpracy podejmowanej „na godziny” jest zatrudnianie specjalistów w ramach umowy B2B. Najczęściej mamy wówczas do czynienia z konsultacjami specjalistycznymi. Szczególną popularnością cieszy się w tym przypadku choćby doradztwo finansowe, księgowe lub prawnicze.

Coraz chętniej pracodawcy zatrudniają także freelancerów lub pracowników świadczących konkretne usługi dla biznesu (np. asystentów lub menadżerów). Pozwala to pozyskać wykwalifikowanych specjalistów, którzy wspierają realizację konkretnych zadań lub etapów projektu.

Zatrudnienie na godziny – sposób na sprawniejszy biznes

Jeszcze kilka lat temu zatrudnienie „na godziny” było rozwiązaniem, z którego korzystały głównie mikro i małe firmy, nie decydujące się na zatrudnienie pracowników etatowych.

Obecnie, w czasach dążenia do elastyczności oraz wprowadzania nowoczesnych rozwiązań, dopasowanych do charakteru danego biznesu, taka opcja przekonuje coraz szersze grono przedsiębiorców, szukających optymalizacji codziennych działań.

Zatrudnienie „na godziny” sprawdza się bowiem równie dobrze w dużych i małych przedsiębiorstwach. Redukuje koszty oraz prowadzi do lepszego wykorzystania posiadanych środków.

Można współpracować z wyselekcjonowanym zespołem specjalistów, wybranych na podstawie kwalifikacji, pasujących do konkretnego zadania. A to recepta na osiągnięcie sukcesu i przetrwanie różnych kryzysów.

***

Jeżeli zastanawiacie się nad zatrudnieniem pracowników na godziny i chcielibyście znaleźć model najbardziej dopasowany do potrzeb Waszego biznesu, zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki na naszej stronie. W razie pojawienia się dodatkowych pytań do dyspozycji pozostaje również grono naszych pracowników, którzy są w stanie zmniejszyć koszty zatrudnienia w Waszych przedsiębiorstwach, przy poprawie efektywności codziennego działania.

.

Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń! +48 696 056 990

Udostępnij artykuł!

facebook twitter linkedin

Przeczytaj inne nasze artykuły