Go to content

Epidemia koronawirusa – przedsiębiorcy zatrudniają na godziny

Ola|11 czerwca 2020

Epidemia koronawirusa odmieniła oblicze światowej gospodarki, utrudniła działanie wielu firmy. W niektórych doprowadziła nawet do przymusowego postoju. Spore grono pracowników zostało oddelegowanych do przymusowej pracy zdalnej.

Dotychczasowe metody funkcjonowania przestały być bezpieczne i skuteczne, a przedsiębiorcy coraz częściej borykają się z problemami finansowymi, w których nie zawsze może pomóc wsparcie z tarczy antykryzysowej.

Z tego względu, aby zachować płynność finansową oraz wyjść obronną ręką z trudnej sytuacji, wielu właścicieli firm zmienia obecnie sposób zatrudniania. Umowy o pracę przestają być modelem dominującym. Coraz częściej obserwuje się trend zatrudniania na godziny.

Czy takie rozwiązanie jest korzystne i dlaczego wzbudza tak wielkie zainteresowanie wśród pracodawców?

.

Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń! +48 696 056 990

.

Praca na godziny – rozwojowy trend na polskim rynku pracy

Z roku na rok w Polsce przybywa pracowników na godziny. Dla obu stron (pracodawców i zatrudnionych) często jest to rozwiązanie opłacalne i przynoszące szereg solidnych korzyści.

Już jakiś czas temu można było zaobserwować wzrost zainteresowania tego typu usługami. Dotyczy to rozmaitych dziedzin i branż. Powstaje nawet coraz więcej agencji (stacjonarnych i online) zrzeszających pracowników, których można wynająć na godziny. Praca „na godziny” to w sumie nic nowego. Od dawna nikogo nie dziwią przecież opiekunki do dzieci lub osób starszych. Równie często spotyka się też asystentki, księgowych lub recepcjonistów, choć zdarza się także zatrudnianie na takich zasadach menadżerów lub pracowników call centre.

Czas epidemii koronawirusa nasilił tylko tę tendencję. Po ponownym otwarciu zakładów pracy przedsiębiorcy chętniej decydują się na takie rozwiązanie zamiast zatrudniania na etat. Co takiego zyskują dzięki pracy na godziny?

Oszczędności – obniżenie kosztów zatrudnienia

Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest znaczące obniżenie kosztów zatrudnienia, które spadają na przedsiębiorcę. Zatrudnia on tylko wtedy, gdy naprawdę potrzebuje ludzi do pracy. Kiedy akurat nie ma projektów do realizacji, może zmniejszyć wielkość zespołu. Takie postępowanie nie byłoby realne w przypadku umów o pracę. Wówczas pracodawca ponosi stałe, comiesięczne koszty zatrudnienia bez względu na to, czy ma zlecenia, czy też nie.

Warto też pamiętać, że przy zatrudnieniu na godziny wynagrodzenie przysługuje wyłącznie za faktycznie przepracowany czas. Pracownicy nie dostają zatem pieniędzy podczas choroby lub urlopu, nie przysługują im również dodatkowe środki za nadgodziny.

Płaca za efekty a nie gotowość do działania

Zatrudnianie pracowników na godziny to rozwiązanie praktyczne i niezmiernie efektywne. Dlaczego? Ponieważ tak naprawdę płaci się wyłącznie za przepracowany czas.

Osoby zatrudnione na etat lub umowę zlecenie często w ciągu dnia pracy robią sobie przerwy, wychodzą na kawę lub papierosa. W przypadku pracy na godziny tego typu zachowania zdarzają się zdecydowanie rzadziej. Pracownicy są bowiem zatrudniani do wykonania konkretnego zadania.

.

Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń! +48 696 056 990

.

Mniejszy zespół – optymalizacja miejsca pracy

Ograniczenie zespołu, zatrudnienie na godziny oraz praca zdalna pozwalają na zoptymalizowanie codziennego działania.

Niejednokrotnie okazuje się bowiem, że zmniejszenie stałego zespołu, pracującego w siedzibie firmy, pozwala na lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni lub nawet przeniesienie się do mniejszego lokalu, co przekłada się oczywiście na kolejne solidne oszczędności.

Elastyczność – sposób na rozwój firmy

Pracodawcy, którzy całościowo lub częściowo przechodzą na system zatrudnienia na godziny są w stanie regulować wielkość zespołu pracującego przy każdym projekcie. W razie potrzeby szybko zwiększają ilość pracowników.

Specjalistów z różnych branż można na przykład znaleźć w naszej wyszukiwarce, w której łączymy pracowników z pracownikami i stażystami o różnym stopniu doświadczenia zawodowego. To pozwala na stworzenie efektywnej ekipy. A to droga do odniesienia sukcesu przy każdym zadaniu.

Dopasowanie zespołu do potrzeb projektu

Zgrana, doświadczona ekipa to oczywiście podstawa. Zatrudnienie na godziny pozwala podejmować współpracę z najlepszymi specjalistami, o kwalifikacjach odpowiadających bieżącym potrzebom danego projektu. To jednak wciąż nie wszystko.

Coraz więcej osób decyduje się na zatrudnianie lokalnych pracowników. Tak działają choćby fotografowie, mający przygotować sesję w obcym mieście, lub firmy, organizujące wyjazdową konferencję. Asystentka lub menadżer z danego terenu lepiej znają jego realia, mają kontakty i są w stanie załatwić wiele spraw znacznie szybciej niż etatowy pracownik przyjeżdżający z innego miasta.

Zatrudnienie na godziny – to się po prostu opłaca

Zatrudnienie pracowników na godziny przynosi oszczędności, zwiększa efektywność pracy stacjonarnej i w plenerze, a także pozwala znaleźć lepszych specjalistów, bez konieczności angażowania dodatkowych środków w doszkalanie etatowych pracowników.

W dobie globalnego kryzysu takie działania, optymalizujące pracę firmy, to szansa na szybkie wyjście z finansowego dołka oraz usprawnienie codziennego funkcjonowania.

Chcecie dowiedzieć się więcej o tym, jak zatrudnić specjalistów na godziny? Skontaktujcie się z naszymi pracownikami i sprawdźcie, jakie korzyści takie działanie może przynieść dla Waszych biznesów.

.

Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń! +48 696 056 990

Udostępnij artykuł!

facebook twitter linkedin

Przeczytaj inne nasze artykuły