Go to content

Jak zostać zdalną asystentką?

Ola|23 sierpnia 2021

Każdy z nas czasem potrzebuje zmian, również w życiu zawodowym. Szacuje się, że przeciętnie zmieniamy pracę 7 razy w ciągu całego życia. Być może to, co robisz, nie sprawia Ci satysfakcji, albo Twoje zarobki nie są wystarczające. Punktem wyjścia do zmiany może być naprawdę wiele czynników. Niezależnie od tego, czy chcesz rzucić etat, aby zacząć pracować na własny rachunek, czy raczej szukasz dodatkowego zajęcia po godzinach, podpowiemy Ci, jak zacząć przygodę jako zdalna asystentka.

Kim właściwie jest zdalna asystentka?

Wirtualna asystentka to osoba, która zdalnie wspiera innych przedsiębiorców, zwykle wykonując dla nich zadania administracyjne i biurowe. Każda asystentka ma nieco inne portfolio usług. Bardzo często zdalne asystentki zajmują się działaniami w mediach społecznościowych. Piszą, planują i publikują posty, tworzą proste grafiki, przygotowują treści do e-mailingu, odpowiadają na komentarze i wiadomości.

Do zadań wirtualnej asystentki mogą też należeć kwestie związane z wystawianiem faktur i obsługą płatności, czy kontaktem z urzędami. Jeszcze inne zajmują się tworzeniem prezentacji lub budowaniem baz danych. Dużą popularnością cieszą się także usługi transkrypcji i tłumaczeń. Tak naprawdę wachlarz usług oferowanych przez asystentki online jest nieograniczony.

Dlaczego warto zostać zdalną asystentką?

Praca w tym charakterze ma wiele plusów. Przede wszystkim samodzielnie decydujesz o tym, dla kogo pracujesz i jakie zlecenia przyjmujesz. Sama decydujesz też o stawce, za którą gotowa jesteś pracować. Masz też większą elastyczność, jeśli chodzi o czas i miejsce pracy. Możesz pracować w dogodnych dla siebie godzinach, zgodnych z Twoim rytmem dnia. Nic też nie stoi na przeszkodzie, abyś zabrała pracę w jakiś egzotyczny zakątek świata.

Pierwsze kroki jako zdalna asystentka

Warto zacząć od przemyślenia, czym tak naprawdę chcesz się zajmować. To posłuży Ci do przygotowania oferty dla potencjalnych klientów. Kolejnym krokiem jest zaprezentowanie się w sieci. Najlepiej zrobić to na własnej stronie www. Twoi przyszli klienci powinni tam znaleźć szczegółową informację o tym, w jakich zadaniach możesz wesprzeć ich biznes. Przydatne będą również przykładowe realizacje oraz referencje Twoich klientów. No i najważniejsze – zostaw im do siebie kontakt.

Co musisz umieć jako zdalna asystentka?

O tym, że podstawą są programy pakietu MS Office, jak Word, PowerPoint, czy Excel zapewne nie musimy Ci przypominać. Jeśli ich obsługa nie sprawia Ci problemu, zacznij od zaznajomienia się z aplikacjami do organizowania zadań, takimi jak Trello, czy Asana. Kolejną kwestią jest „ogarnięcie” obsługi narzędzi do komunikacji z klientami. Tutaj podstawa to Skype, Zoom oraz Slack. Jeśli jeszcze nie potrafisz obsługiwać Photoshopa, koniecznie zapoznaj się z Canvą. Przyda Ci się, jeśli będziesz prowadzić dla klienta profil na Facebooku lub LinkedInie. O Outlooku również lepiej nie zapominać, zwłaszcza jeśli obsługujesz kilka kont pocztowych. 

Gdzie szukać zleceń dla zdalnych asystentek?

Sposobów na znalezienie zleceń jest kilka. Możesz zacząć od przeszukiwania portali ze zleceniami dla freelencerów i małych firm. Najpopularniejsze z nich to: oferia, useme, czy oferteo. Inną opcją jest szukanie zleceń w grupach na Facebooku. Czego natomiast lepiej nie robić? Doświadczone wirtualne asystentki odradzają spamowanie i wysyłanie nachalnych wiadomości do osób z grup na Facebooku.

Skąd czerpać wiedzę?

Szczególnie na początku, czeka Cię wiele nauki. Jednak i z biegiem czasu nie możesz zaniedbywać rozwoju swoich umiejętności. Warto doszkalać się poprzez udział w płatnych, jak i darmowych kursach i szkoleniach. Kopalnią wiedzy są też blogi osób, które zajmują się wirtualną asystenturą. Dodatkowo możesz szukać wsparcia na grupach na Facebooku, poświęconym wirtualnym asystentkom, zwłaszcza jeśli przytrafi Ci się problem do rozwiązania na już. Po jakimś czasie prawdopodobnie i Ty będziesz w stanie takiego wsparcia udzielić innym potrzebującym.

I na koniec…

Po prostu działaj. Nie zniechęcaj się, jeśli nie uda Ci się pozyskać klientów z dnia na dzień. Dbaj o rozwój swoich umiejętności, a już zdobytym doświadczeniem dziel się z innymi zdalnymi asystentkami.

Katarzyna Wacławska

Udostępnij artykuł!

facebook twitter linkedin

Przeczytaj inne nasze artykuły