Kontynuując wątek pracy zdalnej, dziś chciałabym skupić uwagę wyłącznie na jednym, ściśle określonym temacie, tzn. na praktyce wynajmowania przez firmy pracowników na godzinę, dzień, tydzień lub miesiąc. A konkretnie na zaletach takich właśnie działań, które to skądinąd na naszym rynku pracy stanowią jeszcze raczej pewne novum.
Na czym polega model tego rodzaju pracy? Otóż jest to nic innego, jak po prostu realizowanie zleceń dokonywanych pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, bez obowiązku przechodzenia przez proces rekrutacyjny oraz bez konieczności podpisywania jakiejkolwiek umowy, lecz zwyczajnie na zasadzie wystawienia faktury w rozliczeniu za wykonanie określonej liczby roboczogodzin, bądź też całościowo za wykonanie konkretnego projektu.
Do takich właśnie celów stworzony został na przykład portal pracowniczy zdalni.pl będący rozbudowaną i na bieżąco aktualizowaną bazą określonych ekspertów specjalizujących się w szeregu przeróżnych dziedzin, różnych zawodów, który oferuje szeroki zakres usług i jest pomyślany – zaprojektowany w taki sposób, ażeby dotrzeć do jak największego grona odbiorców, a więc potencjalnych pracodawców – zleceniodawców, poszukujących ludzi z doświadczeniem wkonkretnych dziedzinach i o konkretnych kompetencjach. W bazie tegoż portalu/platformy znajdują się bowiem profile wielu pracowników, managerów i stale rekrutowanych stażystów, spośród których można wynajmować właśnie – w zależności od indywidualnych potrzeb – potencjalnego specjalistę w danej dziedzinie, o którą nam chodzi. Tak więc każda firma lub osoba prowadząca jakąkolwiek działalność ma możliwość wynajęcia pracownika do wykonania konkretnych zadań, czy też projektu na kilka godzin, dni lub tygodni, co właśnie zapewnia platforma zdalni.pl.
Jak ta metoda wygląda w rzeczywistości? Cóż, wynajmowanie pracowników na godziny zyskuje ostatnio na popularności i staje się coraz częściej praktykowane. Dla pracodawców jest to niewątpliwie doskonały sposób na łatwe pozyskiwanie pracowników z zakresu dowolnych branż i doświadczeń, jak również jest to oczywiście niezwykle wygodna forma „zatrudnienia” w bardzo konkretnych sytuacjach, kiedy nie potrzebujemy pracownika na stałe, a jedynie na określony czas i do wykonania jakiegoś określonego zadania. Dzięki takiemu wynajmowi specjalistów, dany klient pozyskuje wykwalifikowanego, sprawdzonego eksperta z dużym doświadczeniem, który w wyniku zawarcia porozumienia między stronami zobowiązuje się do wypełnienia określonych obowiązków w wyznaczonym okresie. Wszystko zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.
Ponadto formalności związane z zatrudnieniem na umowę są na ogół zbyt czasochłonne, natomiast wynajęcie pracownika w formie „godzinowej” pozwala zaoszczędzić czas i szybciej poradzić sobie z brakiem odpowiednich kadr.
Do kogo skierowana jest ww. platforma? Są to zatem na przykład:
- Influencerzy, którym to słowem możemy w skrócie określać osoby wpływowe, mające możliwość oddziaływania na decyzje czy opinie innych, ale także posiadające trwałe relacje z masowymi odbiorcami, bardzo silnie się z nimi utożsamiający – zamiennie taką osoby możemy określać również przywódcą, tudzież liderem – influencerzy, którzy nie mając do dyspozycji całego zespołu, a brakuje im umiejętności w jakimś określonym obszarze: na przykład w tworzeniu grafiki komputerowej, i potrzebują osoby właśnie z takimi kompetencjami, mogą w tej sytuacji pozyskać takiego eksperta do wykonania konkretnego zadania albo większego projektu;
- Osoby prowadzące działalność gospodarczą;
- Mikro i małe przedsiębiorstwa, zatrudniające do 30 pracowników;
- Startupy, a więc przedsiębiorstwa lub organizacje tymczasowe, których celem jest pozyskiwanie nowego rynku na swój produkt i odniesienie sukcesu w szybkim tempie, jednocześnie nie przeznaczając na ten proces dużych nakładów finansowych.
Największe zalety płynące z tego rodzaju praktyk:
- Szybki i łatwy dostęp do specjalistów;
- Gotowe profile pracowników, którzy mogą rozpocząć współpracę „od zaraz”;
- Optymalizacja kosztów zatrudnienia i możliwość prostego rozliczenia w oparciu o stawkę godzinową;
- Wynajęcie doświadczonych ekspertów bez podpisywania umowy;
- Oszczędność czasu w ramach selekcji i rekrutacji pracowników;
- Wsparcie managera, który czuwa nad projektem/zadaniem;
- Możliwość czasowego zatrudnienia konkretnego kandydata, bez konieczności wiązania się z nim na dłużej;
- W przypadku ewentualnego niezadowolenia z efektów pracy lub też jakichkolwiek innych komplikacji, pracodawca nie traci czasu czekając, tylko od razu dostaje kolejnego pracownika;
Podsumowując: dla tych, którzy nie mają w swoim zespole odpowiednich zasobów kadrowych i sami również nie posiadają pożądanych na określonym obszarze kompetencji, strategia wynajmowania pracowników na godziny stanowi naprawdę doskonałe rozwiązanie oraz niesie ze sobą ogromny potencjał na przyszłość.
Bogusia Bińkowska (Migotk@)