Go to content

Pracownik zdalny na godziny – poznaj zalety tego rozwiązania

Ola|26 kwietnia 2021

Praca zdalna przeżywa swój rozkwit. W ostatnim roku pracodawcy mieli okazję poznać jej wady i zalety, a także docenić te obszary, w których sprawdza się najlepiej.

Najpopularniejsze rozwiązania, jakie świadczymy w zdalni.pl, dotyczą zleceń otrzymywanych od poszczególnych działów (sprzedaży, księgowości, HR, wsparcia itp.), gdy tym brakuje rąk do pracy, a także od przedsiębiorców, którzy muszą wykonywać w swojej firmie wiele zadań – także tych prostych i czasochłonnych. Często, gdy chcą uwolnić swój czas bez ponoszenia nakładów związanych z rekrutacją i utrzymaniem dodatkowego pracownika, mogą zlecić swoje zadania nam.

Zarówno koordynowanie prac w kilkuosobowym dziale, jak i prowadzenie własnej działalności to niełatwe zadanie. Trzeba nie tylko nieustannie dbać o rozwój firmy, ale również o zatrudnienie odpowiednich osób i przydzielanie im właściwych obowiązków. W toku działania nierzadko pojawiają się dodatkowe zadania, które trudno rozdzielić. Może wynikać to z faktu, iż w zespole na ten moment nie ma osoby posiadającej odpowiednie kompetencje do jego wykonania lub zwyczajnie nie dysponuje ona wystarczającą ilością wolnego czasu. Rozwiązaniem tej sytuacji jest wynajęcie zdalnego pracownika na godziny, który będzie mógł w 100% skoncentrować się na wyznaczonym celu. Na jakie korzyści może liczyć pracodawca w tym przypadku?

Jak przebiega rekrutacja? Porównanie poszczególnych form zatrudnienia

Nagła choroba osoby odpowiedzialnej za ważną część projektu? Pilna potrzeba uporania się z dokumentacją i odciążenia w „sprawach papierkowych”? A może uzupełnienie treści w systemie CRM lub zbudowanie bazy danych dla działu handlowego? Każdą z tych sytuacji łączy jedno — pracownik, który jest potrzebny na już i wyłącznie przez określoną liczbę godzin lub okres np. kilku miesięcy. Wielu przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie tymczasowe lub na zastępstwo, które w praktyce nie jest najlepszą z możliwych opcji. Wynajęcie pracowników zdalnych, pod względem korzyści, znacznie przewyższa również inne formy. Jak wygląda to na przykładzie etapu rekrutacji?

  • Pierwszą różnicą, która dla wielu osób jest najważniejszą kwestią, jest gotowość pracownika do rozpoczęcia pracy. Korzystając z platformy zdalni.pl, może on zacząć wykonywać powierzone zadania już następnego dnia rano. Jak wygląda sytuacja, jeśli zdecydujemy się na outsourcing? W tym przypadku pracownik będzie mógł rozpocząć pracę w ciągu 7 dni. Jeśli chodzi o umowę zlecenie, czas wydłuża się od 2 tygodni do 3 miesięcy, przy umowie o pracę od 14 dni do 3 miesięcy.
  • Kolejną kwestią jest to ile czasu, trzeba poświęcić na znalezienie odpowiedniej osoby. Proces trwa zaledwie kilka minut w przypadku szukania na zdalni.pl. Wynika to z możliwości precyzyjnego filtrowania. Wybierając leasing, całość jest po stronie leasingodawcy, jednak przy umowie zlecenie i umowie o pracę, trzeba liczyć się z koniecznością poświęcenia od 10 do 30 godzin.
  • Osoby zatrudnione przez zdalni.pl mogą zakończyć pracę w danej firmie w dowolnym momencie. Przy leasingu lub outsourcingu, obowiązuje okres 7 dni, przy umowie zlecenie trwa on do momentu wykonania zlecenia, w przypadku umowy o pracę, wypowiedzenie trwa od 14 dni do 3 miesięcy.
  • Korzystając z naszej platformy, przedsiębiorca nie tylko ma pewność, że pracownik został zweryfikowany. Bardzo istotną korzyścią jest zwolnienie z kosztów rekrutacji. Niestety nie dotyczą one pracodawcy, jeśli decyduje się na inne formy zatrudnienia.

Przebieg formalności

Jeśli chodzi o sprawy formalne, zatrudnienie przez zdalni.pl również jest najkorzystniejszą opcją dla przedsiębiorcy. Przede wszystkim nie musi on zgłaszać pracownika do ZUS-u, urzędu skarbowego, płacić za urlop i rejestrować L4. Co więcej, niepotrzebna jest nawet umowa z pracownikiem. Leasing daje nam tylko kilka z wyżej wymienionych korzyści, musimy jednak płacić za urlop i rejestrować zwolnienia. W przypadku umowy zlecenia, pracodawca jest zmuszony do zawarcia umowy, zgłoszenia do urzędu skarbowego i ZUS-u. Jeśli chodzi o umowę o pracę, konieczne jest wykonanie wszystkich czynności, z których zwolnione jest zatrudnienie poprzez zdalni.pl.

Które rozwiązanie jest najbardziej elastyczne?

Pod tym względem, nasza platforma również nie ma sobie równych. Przede wszystkim przedsiębiorca zyskuje możliwość wynajęcia potrzebnej osoby nawet na godzinę. Jest to minimalny czas pracy. Przy leasingu wynosi on 7 dni, w przypadku umowy zlecenie jest dowolny, umowa o pracę nakłada obowiązek zatrudnienia przez minimum miesiąc. O czym jeszcze warto wspomnieć?

  • Zatrudnienie poprzez zdalni.pl pozwala na wyznaczenie pracownikowi zarówno jednorazowych zadań, jak i cyklicznych. Przy outsourcingu lub leasingu są one stałe i mają charakter projektowy. Zatrudniając na podstawie umowy zlecenia, także trzeba liczyć się ze stałym charakterem zadań, podobnie jak przy umowie o pracę. W drugiej formie zatrudnienia są one też długookresowe.
  • Wybierając naszą platformę, pracodawca dodatkowo może liczyć na bezpłatną pomoc project managera. Sprawa wygląda identycznie w przypadku leasingu. Niestety przy umowie zlecenie i o pracę nie otrzymujemy takiego benefitu.

Pracownik zatrudniony przez zdalni.pl może mieć różne godziny pracy, dopasowane do zmieniających się potrzeb właściciela firmy. Jest to również możliwe przy leasingu i częściowo przy umowie zlecenie. Pod względem elastyczności, nasza platforma pozostaje jednak bezkonkurencyjna. Stanowi zatem najlepsze rozwiązanie dla wszystkich firm, gdzie potrzebny jest tymczasowy pracownik odciążający zespół w codziennych zadaniach, jak i osoba, która wykona jednorazowe zlecenie.

Mateusz

Udostępnij artykuł!

facebook twitter linkedin

Przeczytaj inne nasze artykuły