Go to content

Rozliczanie z pracownikami za efekty – czy to się opłaca?

krzysztofszerul|12 lipca 2020

Istnieje wiele różnych sposobów rozliczania pracy. Obecnie coraz większe grono przedsiębiorców decyduje się na wprowadzanie rozwiązań elastycznych, odchodząc od standardowego 8-godzinnego czasu pracy w biurach.

Jednym z rozwiązań, które cieszą się obecnie sporym zainteresowaniem, jest system zadaniowego czasu pracy.

Co to takiego i kiedy warto z niego skorzystać? O tym napiszemy więcej w niniejszym artykule.

Normy prawne – na czym polega zadaniowy czas pracy?

Wprowadzenie rozliczenia za efekty może pojawić się w wielu przedsiębiorstwach, w których normowany czas codziennej pracy nie stanowi warunku koniecznego do poprawnego i sprawnego realizowania powierzonych zadań.

Możliwość wykorzystania ruchomego czasu pracy reguluje artykuł 140 Kodeksu Pracy. Zgodnie z § 1 i 2 tegoż artykułu pracownik może samodzielnie decydować o czasie rozpoczęcia i zakończenia pracy w konkretnym dniu. Czas pracy w poszczególnych dniach również nie musi być identyczny. Ma jednak być odpowiedni do tego, żeby doprowadzić do wykonania konkretnego zadania w odpowiednim czasie. Warto również pamiętać, że w przypadku ruchomego czasu pracy wykonywanie powierzonych obowiązków kilka razy w ciągu dnia lub przez więcej niż 8 godzin, nie oznacza godzin nadliczbowych (art. 140 §4).

.

Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń! +48 696 056 990

.

Istnieje kilka wyjątków, przy których wprowadzenie zadaniowego czasu pracy nie jest wskazane. Dotyczy to choćby pracowników urzędowych, którzy powinni wykonywać swoje obowiązki w standardowych godzinach pracy.

Korzyści dla pracowników przy rozliczaniu za efekty

Podstawową zaletą dla zatrudnionego, wynikającą z zadaniowego czasu pracy, jest oczywiście zyskanie większej swobody działania. Samodzielnie reguluje rozpoczęcie i zakończenie działania, dopasowuje grafik do swoich potrzeb oraz możliwości w danym okresie.

Niejednokrotnie okazuje się bowiem, że w jednym tygodniu ilość obowiązków jest większa, a w następnym drastycznie spada. Pracownik może zatem samodzielnie wyrównywać czas pracy w zależności od otrzymanych zadań. Decyduje bowiem o czasie i intensywności działania, która mają po prostu doprowadzić do finalnego efektu, czyli realizacji obowiązków.

Podstawową korzyścią jest zatem kwestia większej elastyczności planowania codziennego grafiku. Równocześnie rozliczanie zadań a nie czasu pracy to szansa na wyższe zarobki. Wynikają one oczywiście z większego zaangażowania w realizowanie powierzonych obowiązków.

Co zyskuje pracodawca, rozliczając pracowników za efekty?

Również dla pracodawców system zadaniowego czasu pracy potrafi być bardzo korzystny. Przede wszystkim przedsiębiorca nie musi nieustannie nadzorować realizacji zadań w ciągu standardowego czasu pracy. Nie ma także potrzeby prowadzenia ewidencji godzin przepracowanych przez osoby zatrudnione.

Ponadto, skoro rozliczenie dotyczy wyłącznie efektów, czyli wykonanego zadania, pracodawca nie wypłaca dodatkowego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń! +48 696 056 990

W praktyce zatem pracodawcy, którzy decydują się na wprowadzenie ruchomego czasu pracy, zmniejszają ilość swoich obowiązków oraz usprawniają realizację zadań w firmie. W tym systemie nie dochodzi do powstania niepotrzebnej biurokracji oraz nadmiaru dokumentów, związanych z rozpisywaniem harmonogramu prac. W grafikach uwzględnia się oczywiście końcowe terminy realizacji poszczególnych części projektu, jednak pracodawcy nie nadzorują codziennych postępów.

Dla pracodawcy powiązanie rozliczeń z wykonaniem konkretnego zadania to także spore oszczędności. Płaci tylko za wykonaną pracę, a nie dni wolne, urlopy lub czas choroby. Pozwala to wprowadzić daleko idącą optymalizację kosztów związanych z zatrudnieniem.

W wielu zakładach pracy rozliczenie za efekty pojawia się choćby przy pracy zdalnej. Osoby zatrudnione, działające w Home Office, mogą dowolnie regulować czas realizacji, jeśli tylko mieszczą się w wyznaczonych ramach. Znacząco ułatwia to rozliczenia, gdyż nie wymaga ścisłego kontrolowania czasu codziennej pracy, co zresztą mogłoby być trudne do wykonania.

Ruchome czasy pracy – czy system zadaniowego czasu pracy to rozwiązanie praktyczne?

W czasie tuż po pandemii, gdy powoli rozmraża się gospodarkę w naszym kraju, wielu przedsiębiorców szuka efektywnego, elastycznego sposobu na rozliczanie się z pracownikami. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie system zadaniowego czasu pracy.

To opcja niezmiernie praktyczna. Pracownicy chętnie z niej korzystają ze względu na swobodę dopasowania czasu oraz niejednokrotnie również wyższe zarobki, jeśli wykonają większą ilość zadań. Dla pracodawców to z kolei oszczędność czasu i pieniędzy, a także zwiększenie efektywności realizacji poszczególnych zadań.

W obecnych realiach taki model ma szansę zyskać spore grono zwolenników, dla których stanie się on sposobem na optymalizację codziennej pracy oraz szansą na przetrwanie trudnych, kryzysowych momentów.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o tym, jak wprowadzenie elastycznych sposobów rozliczeń lub zatrudnienia może poprawić funkcjonowanie Waszych firm, koniecznie skontaktujcie się z naszymi pracownikami. Poznajcie nowoczesne, skuteczne rozwiązania i wprowadźcie swoje biznesy na nowy poziom funkcjonalności i efektywności z naszą drobną pomocą.

.

Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń! +48 696 056 990

Udostępnij artykuł!

facebook twitter linkedin

Przeczytaj inne nasze artykuły