Go to content

Trudy rekrutacji pracowników i Platforma Zdalni.pl, która pomaga je rozwiązać małym i średnim firmom

Paulina|4 sierpnia 2020

Zarządzanie firmą wiąże się z ciągłymi wyzwaniami, szczególnie kiedy zatrudniamy pracowników. Jednym z nich są rekrutacje – bez względu na to czy poszukujemy pracownika na produkcję czy na stanowisko managerskie. Każdy z tych procesów wymaga, czasu, pracy, zaangażowania oraz nakładów finansowych, bo na koniec dnia zawsze zależy nam, aby pozyskać pracownika, który swoimi kompetencjami oraz cechami osobowości będzie odpowiadał na potrzeby naszej rekrutacji oraz wpłynie na rozwój firmy.

Etapy rekrutacji

Prześledźmy krok po kroku projekt zatrudniania pracownika. Oczywiście na wstępie należy podkreślić, że poniższy schemat jest ogólny i w zależności od tego na jakie stanowisko prowadzimy nabór, pojawiają się różnice w tym jak przebiega proces rekrutacyjny.

Krok 1 – Poszukiwanie pracownika

Kiedy poszukujemy pracownika najczęściej zaczynamy od ogłoszenia, w którym zawieramy informację na jakie stanowisko rekrutujemy, jakich kwalifikacji oczekujemy od kandydatów oraz co jako pracodawca oferujemy. Następnie pod kątem grupy docelowej dobieramy kanały, którymi chcemy nagłośnić ofertę pracy. Aktualnie najpowszechniejszym kanałem szerzenia informacji jest Internet, jednak wciąż różne oferty pracy możemy znaleźć w prasie, czy usłyszeć w radiu lub telewizji.

Krok 2 – Analiza CV

Kiedy już ogłoszenie jest aktywne i spływają na nie odpowiedzi, musimy chwilę poczekać, aż zgromadzi się taka liczba zgłoszeń, która będzie dla nas satysfakcjonująca. Po tym następuje etap analizy nadesłanych CV i tutaj w zależności od wielkości organizacji zajmują się tym działy HR, back office lub czasem po prostu szefostwo. Z tą ostatnią opcją spotkamy się często w startupach czy w małych organizacjach.

Krok 3 – Spotkania z kandydatami

Na tym etapie, po przeanalizowaniu zgłoszeń rekrutacyjnych, wybieramy grupę, która naszym zdaniem zakresem kompetencji i informacjami, którymi podzieliła się w CV, odpowiada potrzebom stanowiska. To właśnie w tej fazie występuje najwięcej różnic w procesie rekrutacyjnym. Niektórzy pracodawcy dzielą go np. na dwie części rozmów i dwa razy spotykają się z kandydatami. Innym razem po rozmowie kandydaci otrzymują zadanie, które ma weryfikować ich umiejętności i dopiero wtedy zatrudniający podejmują decyzję. A bywa i tak, że na kilka godzin po spotkaniu kandydat otrzymuje tzw. feedback i wie czy dostał pracę, czy też nie.

Krok 4 – Formalności związane z zatrudnieniem

Ostatnim etapem jest dopilnowanie umowy z pracownikiem i formalności z tym związanych. I znów w zależności jaki kontrakt popisują strony i stopnia jego skomplikowania, odpowiednio tyle jest formalności oraz dodatkowych do wynagrodzenia kosztów.

Podsumowując, krótko powyższą część, jak widać rekrutacje nie są łatwym zadaniem i można o nich myśleć w kategorii wyzwania – szczególnie w czasach, kiedy pracownicy o konkretnych kwalifikacjach, kompetencjach i doświadczeniu, mogą wybierać w ofertach pracy, która czasem nawet „sama do nich przychodzi”.

Procesy rekrutacyjne są szczególnie problematyczne dla małych oraz średnich firm i dotyczą wielu aspektów. Jednym z nich jest czas, który należy poświęcić, aby zrekrutować właściwą osobę. Dodatkowa praca i zaangażowanie szczególnie w małych firmach, gdzie nie ma zatrudnionej dedykowanej do tego typu zadań osoby.

Z kolei w aspekcie finansowym, jeżeli myślimy o publikacji ogłoszenia w różnych miejscach należy w to zainwestować, co generuje dodatkowe wydatki, oraz trzeba mieć na uwadze późniejsze koszty utrzymania pracownika.

Ponadto procesy rekrutacyjne zawsze trwają. Jeśli zależy nam na jakości dwa, trzy tygodnie to minimum, aby znaleźć i zrekrutować właściwego kandydata, szczególnie jeśli wymagamy np. wysokich kwalifikacji. Wyjątkiem jedynie może tu być zatrudnianie pracownika z polecenia, choć i tu potrzebny jest czas, aby zweryfikować czy ta osoba spełnia nasze oczekiwania.

Rekrutacja bywa również trudna, kiedy poszukujemy pracownika tylko chwilowo do konkretnego projektu, a formalności, których należy dopełnić muszą być podobne do tych jak przy zatrudnieniu na dłuższy okres czasu.

Platforma Zdalni.pl jako odpowiedź na trudy rekrutacji

Platforma Zdalni.pl powstała z myślą o przedsiębiorcach, którzy potrzebują szybko skorzystać z usług oraz umiejętności kompetentnego pracownika i chcą uniknąć trudu związanego z rekrutacją i formalnościami związanymi zatrudnieniem. Zadaniem przedsiębiorcy korzystającego z portalu jest jedynie znalezienie pracownika na internetowej platformie dostępnej na stronie www.zdalni.pl

Platforma łączy pracodawców i przedsiębiorców prowadzących startupy czy małe i mikro firmy, które potrzebują realizacji konkretnych zleceń, lecz nie mają potrzeby zatrudniania osób na dłuższy okres czasu. 

Idea portalu zakłada współpracę, pomiędzy pracodawcą, który na platformie zdalni.pl udostępnia swoich pracowników, a firmą potrzebującą wykonawców zadań w swoich projektach biznesowych.

Projekt Fundacji Edukacji Informatycznej odpowiada na potrzeby właściwie każdego przedsiębiorcy, niwelując przy tym ryzyko nierzetelnego wykonania zlecenia, ponieważ za każdym profilem pracownika, stoi konkretny pracodawca. Zleceniodawca może skorzystać z kompetencji jednego pracownika, a także może zatrudnić cały zespół, co aktualnie jest najtańszą i najszybszą metodą skalowania i budowy zespołu.

Nad koordynacją współpracy pomiędzy zlecającym projekt, a firmą, która go realizuje czuwa zespół z Zdaln.pl, składający się ze specjalistów od kontaktów z klientem jak również doradców zawodowych dedykowanych projektowi.  Zapraszamy do współpracy!

Udostępnij artykuł!

facebook twitter linkedin

Przeczytaj inne nasze artykuły