Go to content

Praca zdalna a rynek pracodawcy – analiza

Ola|20 lipca 2020

Praca zdalna zyskuje coraz większą popularność. Wielu pracowników chciałoby korzystać z takiej opcji, nie tylko w czasach globalnej pandemii. Deklarują to często podczas rozmów kwalifikacyjnych. A co na to pracodawcy? Czy to rozwiązanie korzystne również dla nich?

Czy praca zdalna staje się powoli stałym i normalnym sposobem na wykonywanie obowiązków zawodowych? Czy jest to trend przyszłościowy i korzystny z punktu widzenia pracodawców?

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak jest odbierana praca zdalna z punktu widzenia pracodawców, to zachęcamy do dalszej lektury.

.

Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń! +48 696 056 990

.

Pracownicy a praca zdalna – prognozy rynkowe

W ubiegłym roku agencja rekrutacyjna Michael Page Polska przeprowadziła badania, w których okazało się, że aż 52% naszych rodaków chętnie realizowałoby część zadań w ramach Home Office.

Zainteresowanie taką realizacją obowiązków służbowych stale rośnie. W stosunku do poprzedniego roku zwiększyło się o 2 punkty procentowe. Może nie jest to olbrzymia wartość, pokazuje jednak stały trend wzrostowy, który najpewniej będzie nam towarzyszył w następnych latach, zwłaszcza teraz, po globalnej epidemii koronawirusa.

Jeszcze przed pojawieniem się obostrzeń, ograniczających działalność firm ze względu na pandemię, praca zdalna należała do kluczowych czynników kształtujących satysfakcję z pracy (badania zlecone przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor w 2019 roku), obok wysokich zarobków, dobrego szefa oraz atmosfery w miejscu pracy.

W czasie epidemii praca zdalna stała się w niektórych przypadkach wręcz koniecznością, wynikającą z maksymalnego ograniczenia kontaktów międzyludzkich. Szacuje się, że w trakcie pandemii co 3 Polak pracował zdalnie.

Wspomniany wcześniej Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor zlecił Grupie 4P sprawdzenie, na ile nasi rodacy są z takiego rozwiązania zadowoleni. Okazało się, że aż 52% pracowników ocenia pracę zdalną „raczej dobrze”, a 30% – „zdecydowanie dobrze”.

Kto najczęściej korzysta z takiego modelu pracy? Przede wszystkich dotyczy to freelancerów, menadżerów i dyrektorów, których obowiązki nie wymagają stałego przebywania w miejscu zatrudnienia. Działa tak choćby wiele firm z branży IT, finansowej lub reklamowej.

Polscy pracownicy chcą stosować nowoczesne rozwiązania i modele zatrudnienia, dającego im elastyczność w kształtowaniu grafiku oraz godzin pracy. A co na to pracodawcy?

Rynek pracodawców a wprowadzanie pracy zdalnej

Praca zdalna to jak widać nie tylko konieczność, wynikająca z norm sanitarnych. W wielu przypadkach to również przywilej, chętnie wykorzystywany przez pracowników.

Na naszych oczach przekształca się bowiem model dotychczasowej pracy. Wynika to choćby z dokonującej się zmiany pokoleniowej. Szacuje się, że w tym roku nawet połowę siły roboczej na świecie będą stanowić millenialsi (badania PwC). Ich podejście do pracy, wymagań oraz sposobu organizowania czasu jest zdecydowanie inne niż u poprzednich pokoleń. Cenią sobie niezależność oraz możliwość dopasowywania czasu i miejsca pracy do swoich potrzeb. Jednym z głównych czynników, o którym często wspominają, jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym.

Pracodawcy muszą zatem wykazywać się większą elastycznością i otwartością na nowe formy zatrudnienia. To gwarancja znalezienia dobrze wykształconych i kompetentnych pracowników.

Zmianę sposobu organizacji działania i coraz powszechniejsze wprowadzanie pracy zdalnej ułatwia cyfryzacja i robotyzacja licznych sektorów gospodarki. Wiele zadań wykonują obecnie maszyny, a pracowników przesuwa się do zadań koncepcyjnych.

Digitalizacja obejmuje automatyzację procesów i obiegu informacji. Pracownicy mogą się porozumiewać za pośrednictwem komunikatorów, wiadomości mailowych lub coraz popularniejszych platform do telekonferencji. Cyfryzacja usprawnia pracę, wpływając korzystnie na jej wydajność. Ogranicza też ryzyko popełnienia błędów, narażających przedsiębiorstwo na poważne straty.

Zmiana pokoleniowa oraz nowe technologie kształtują zatem podejście do organizacji pracy w wielu firmach, zwłaszcza tych, które stawiają na modele zdalne.

Niedobór specjalistów, szczególnie dotkliwy choćby w branży IT, sprawia, że pracodawcy coraz bardziej wsłuchują się w potrzeby potencjalnych pracowników, wychodząc im naprzeciw. Równocześnie dobrze zorganizowana praca zdalna również dla nich przynosi wiele korzyści.

Praca zdalna – korzyści dla pracodawcy

W wielu przypadkach przejście na całkowitą lub częściową pracę zdalną dla pracodawców wiąże się ze znaczącymi oszczędnościami, wynikającymi przede wszystkim ze zmniejszenia potrzeb lokalowych. W przedsiębiorstwach, w których pracownicy spędzają tylko część czasu w siedzibie firmy, wprowadza się hot desking, czyli odchodzi się od przypisywania danego miejsca pracy do tylko jednego pracownika. Zwiększa to ergonomię przestrzeni oraz ogranicza koszty sprzętowe, prowadząc do solidnych oszczędności finansowych.

Coraz częściej z pracy zdalnej korzysta się przy współpracy partnerskiej, gdzie zamiast umowy o pracę podpisuje się umowę B2B. Takie rozwiązanie daje dostęp do znacznie szerszego grona wykwalifikowanych, doświadczonych pracowników.

Praca zdalna zmniejsza znaczenie kryterium terytorialnego przy poszukiwaniu kompetentnych kadr, co w przypadku ograniczonej ilości kandydatów w danej miejscowości lub regionie jest niezmiernie przydatne. Można w ten sposób zbudować solidny zespół, dostosowany do oczekiwań oraz potrzeb danego projektu przy minimalizacji kosztów dla przedsiębiorcy.

***

Praca zdalna (całościowa, częściowa lub na godziny) przynosi oszczędności, wygodę i optymalizację w wielu sektorach gospodarki. Staje się obecnie jednym z chętniej wybieranych modeli działania, który przynosi korzyści dla pracowników oraz ich przełożonych.

Pamiętajmy jednak, że wszystko zależy oczywiście od sposobu jej wdrożenia oraz dopasowania rozwiązania do potrzeb danego przedsiębiorstwa. W tej kwestii z chęcią pomożemy znaleźć najlepszą opcję dla Twojej firmy.

Chcesz znaleźć najlepszych pracowników, posiadających odpowiednie kompetencje? Skontaktuj się z naszymi doświadczonymi specjalistami i zobacz, co możesz zyskać.

.

Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń! +48 696 056 990

Udostępnij artykuł!

facebook twitter linkedin

Przeczytaj inne nasze artykuły